MASA ITU EMAS

Selasa, 9 Oktober 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KELAS PEMULIHAN


Rancangan Pengajaran Harian kelas pemulihan

Mata Pelajaran      :              Bahasa Melayu
Kelas                    :              3 Cerdik
Tarikh                   :              27 September 2012
Hari                      :              Khamis
Masa                    :              8.15 pagi hingga 9.15 pagi
Bilangan murid      :              5 orang
Tajuk                    :              Benda di sekeliling kita
Nama murid          :              1.  Mohamad Aidid Fawwaz
                                           2.  Danial Akmal
                                           3.  Muhammad Sufiyan
                                           4. Muhammad Hakimi
                                           5. Nur Nadhira Farisha
Kemahiran             :              18.  Perkataan kvkvkk
Objektif                 :              Pada akhir pelajaran murid dapat:-
1.       Menyebut nama benda dengan perkataan kv +kvkk dengan betul.
2.       Mengeja perkataan kv + kvkk dengan betul.
3.       Menulis perkataan kv +kvkk berdasarkan gambar dengan betul.
Pengetahuan sedia ada        :              Murid telah mempelajari kemahiran kvkk dalam sesi pembelajaran      
                                                         terdahulu.
Bahan Bantu Mengajar :              1.   Kad gambar
                                                               2.  kad perkataan
                                                               3.  kotak boling
                                                               4.  bola
                                                               5.  radio kaset
                                                               6.  lembaran kerja.
 
Isi Pelajaran
Aktiviti pengajaran

Set induksi
( 5 minit )

Permainan kotak beracun

     1.       Murid disusun secara bulatan.
     2.       Guru menyediakan satu kotak yang mengandungi kad perkataan yang telah  
           dipelajari.
     3.       Guru membunyikan muzik.
     4.      Kotak perkataan akan digerakkan dari seorang murid kepada murid yang lain.
     5.      Apabila muzik diberhentikan murid yang memegang kotak akan mengambil 
           salah  satu kad di dalamnya dan membaca perkataan tersebut.
     6.      Jika murid menyebut dengan betul perkataan tersebut guru memuji murid 
           tersebut dan jika salah akan diperbetulkan oleh rakan sebaya dan guru.
     7.      Permainan diteruskan sehingga 5 pusingan.


Langkah 1
( 15 minit )
      1.  Memaparkan kad gambar dan murid menyebut.
                     

     2.       Memaparkan kad perkataan.







bawang
 

payung
 

kijang
 


pisang
 

sotong
 

patung
 
 





     3.       Murid mengikut guru mengeja dan menyebut.

     4.       Murid-murid mengeja secara berkumpulan.
     5.       Mengeja secara individu.
     6.       Latih tubi mengeja dan menyebut.
     7.       Memadankan gambar dengan perkataan.


Langkah 2
( 20 minit )

Permainan boling perkataan.

     1.       Guru menyusun 10 kotak secara melintang.
     2.       Murid-murid beratur 3 meter di hadapan kotak.
     3.       Murid pertama membaling bola ke arah kotak.
     4.       Jika kotak tersebut jatuh, murid tersebut akan mengambil kad yang terdapat di
           dalam kotak itu. Jika gagal menjatuhkan kotak peluang diberi kepada murid
           berikutnya.
     5.       Murid membaca kad yang terdapat di dalam kotak itu.
     6.       Jika murid tersebut dapat menyebut perkataan itu 2 markah akan diberikan. Jika
           gagal menyebut perkataan tersebut, murid tersebut tidak akan mendapat 2
           markah.
     7.       Markah akan diisikan pada borang yang disediakan.
     8.       Seterusnya peserta ke dua akan membaling bola, mengikut langkah seperti
            peserta di atas.
     9.       Setiap peserta akan diberi peluang membaling secara sama rata.




Langkah 3                 
( 15 minit )

        1.   Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.
        2.    Murid-murid dikehendaki memilih danmengisi tempat kosong berdasarkan   
            gambar yang di beri.
          3.     Guru dan murid membincangkan jawapan.


Langkah 4
( 5 minit )

          1 .   Guru meminta murid mengeja kembali perkataan yang telah diajar.
     2.     Guru memuji murid kerana memberi kerjasama dan semangat berlumba-lumba  
           untuk mendapatkan markah tertinggi.


    

Tiada ulasan: